Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/egobana/domains/e-gobana.lt/public_html/system/database/mysql.php on line 6
Patarimai kaip išsirinkti prekę
Kategorijos

Patarimai kaip išsirinkti prekę

Įmontuojama buitinė technika

Dydžiai ir standartai 

Visa įmontuojama buitinė technika, nepriklausomai nuo gamintojo, turi vienodus standartinius matmenis. Jie visada nurodomi pridedamoje dokumentacijoje. Kiekvienas prietaisas montuojamas tik jam skirtoje nišoje (gali skirtis nišų išdėstymas ir aukštis, bet tai - asmeninis pasirinkimas). Beveik visos bendrovės, laikydamosi Europoje priimtų standartų, suvienodino gaminamos įmontuojamos buitinės technikos matmenis.

 

Pradėkime nuo stalviršio. Europoje jis paprastai būna 60 cm gylio, Šiaurės Amerikoje - 67,5 cm, o storis svyruoja nuo 4 iki 6 cm. Tai svarbu montuojant kaitlentes, nes jos visada montuojamos į stalviršį.

 

Geometriniai įmontuojamų orkaičių, elektrinių ir dujinių kaitlenčių matmenys parinkti tokie, kad jas būtų galima nesunkiai sumontuoti standartinėje 60 cm virtuvės spintoje. Įrangos plotį galima rinktis priklausomai nuo patalpų dydžio ir asmeninio pageidavimo. Standartinis Lietuvoje parduodamų šaldytuvų, kaitlenčių, skalbiamųjų mašinų, gartraukių ir orkaičių plotis yra 60 cm, indaplovių - nuo 45 iki 60 cm. Kuriant asmeninį virtuvės projektą reiktų orientuotis į tokius matmenis. Pastatomos virtuvės spintelės būna 60 cm gylio ir 82-87 cm aukščio. Spintų plotis yra skirtingas, bet dažniausiai nuo 15 iki 90 cm, didėja po 15 cm. Pakabinamos spintelės gali skirtis aukščiu, bet dažniausiai gaminamos 70-100 cm aukščio ir 30-35 cm gylio. Šiandien virtuvėje montuojama viena buitinė technika, o po kelių metų ją nesunkiai bus galima pakeisti kita. Tik iškart reiktų nuspręsti, kokio pločio (45 ar 60 cm.) bus indaplovė ir kokio aukščio bus šaldytuvas, nes skirtingi gamintojai gamina skirtingo aukščio techniką. 

Kaitlentės ir orkaitės 

Paprastai visi gamintojai siūlo įmontuojamos buitinės technikos komplektą - kaitlentę ir orkaitę. Abu elementus nesunkiai galima sumontuoti bet kokio dizaino virtuvėje. Taip pat jie gali būti vienas šalia kito arba skirtingose virtuvės vietose (orkaitę, jei yra galimybė, rekomenduotina montuoti tokiame aukštyje, kad norint ja naudotis nereiktų lankstytis). Jei abu įrenginiai turi bendrą valdymo sistemą, kuri paprastai išdėstoma priekiniame orkaitės panelyje, juos teks montuoti vieną virš kito, jei kiekvienas turi savo atskirą valdymo sistemą, jie gali būti montuojami atskirai. Jei manote, kad orkaitės jums nereikia, galima atskirai įsigyti kaitlentę, o orkaitės funkcijas patikėti mikrobangų krosnelei.

 

Standartinės kaitlentės yra 60 cm ilgio, tačiau yra bendrovių, kurios gamina ir 80 ar 90 cm (pasitaiko ir didesnių, tačiau jos paprastai naudojamos ne individualiose virtuvėse). Įmontuojamos kaitlentės aukštis (kiek įleidžiama į stalviršį) svyruoja nuo 38 iki 52 mm. Kiekvieno įrenginio komplektą sudaro stalviršio pjovimo šablonas ir metalinės kreipiamosios, tvirtinamos prie skylės kraštų. Kaitlentę laiko metaliniai spragtukai. Guminės tarpinės prietaiso šonuose apsaugo nuo drėgmės ir purvo patekimo į stalviršio vidų. Tvirtinti kaitlentės "liaudiškais" būdais nerekomenduotina, nes vėliau ją gali būti sunku pakeisti.

 

Jei kaitlentė turi vieną valdymą su orkaite, prieš ją sumontuojant būtina jungti prie orkaitės. Šiuo atveju supainioti kontaktus ganėtinai sunku, nes kiekvienas jų pažymėtas skirtinga spalva. Jei norima įsigyti skirtingos kainos kaitlentę ir orkaitę, reiktų žinoti, kad pastaroji visada turi būti "protingesnė" už kaitlentę, nes kitaip gali nepavykti suvaldyti visų papildomų kaitlentės funkcijų, kurios pradeda veikti prijungus jas per specialų išėjimą prie orkaitės.

 

Kaitlentė veikdama išskiria nemažai šilumos. Be to, proceso metu tenka susidurti su verdančiu vandeniu, aliejumi ir pan., todėl būtina, kad montuojant kaitlentę būtų išlaikyti bent minimalūs atstumai nuo kaitlentės iki sienos ar baldų korpusų. Visi gamintojai nurodo savo įrangai būtiną atstumą, kuris paprastai yra 40-50 mm.

 

Tokių pat standartinių pločių (60, 70 ir 80 cm) gaminamos ir dujinės montuojamos viryklės, nors pasitaiko ir 90 cm. Dujinės viryklės montuojamos taip pat kaip ir elektrinės kaitlentės. Daugumas gamintojų tiekia tokią techniką, kurią nesunkiai galima prijungti prie standartinių buitinių dujų magistralių. Montuojant reiktų atkreipti dėmesį į tai, kurioje vietoje yra dujų atvedimo kanalas, nes nuo to priklausys, ar bus galima po virykle montuoti orkaitę. Reiktų nepamiršti, kad dujinė viryklė būna gilesnė negu stalviršis, tad, jeigu norite orkaitę montuoti po virykle, reiktų įsigyti specialiai skirta komplektuoti su dujine virykle.

 

Tiesa, jei patinka eksperimentuoti, galima pasirinkti ir sumontuoti virtuvėje kelis atskirus 29-30 cm pločio ir 50-52 cm gylio darbinius modelius, turinčius skirtingas funkcijas (keptuvus, elektrinius grilius, virykles ir pan.), bet vieno dizaino. Yra gamintojų, kurie specialiai gamina tokio tipo komplektus ir suteikia jiems atskirus pavadinimus (ELECTROLUX - "LuxLine Domino", KÜPPERSBUSCH - "Varikline", MIELE - "Combi Set"). Šių modulių privalumas tas, kad juos galima montuoti ir atskirai, ir kaip jau esančios viryklės priedus. Tai gali būti pjaustyklės, elektroninės svarstyklės, universalus virtuvinis kombainas ir pan.

 

Montuojant kaitlentes reikia nepamiršti kelių dalykų. Galima išgirsti nuomonių, kad po kaitlentėmis negalima montuoti ištraukiamų stalčių. Tai netiesa. Galima - toks sprendimas net labai patogus, tačiau, kad įkaitusi kaitlentė nepakenktų po ja esantiems daiktams, rekomenduojama pasirūpinti perforacija arba įrengti dekoratyvines groteles, kad į stalčių patektų gryno oro.

 

Tam tikrų niuansų yra šaldytuvo ir kaitlentės kaimynystėje. Jei jie bus per arti vienas kito, ant kaitlentės neliks vietos dideliems puodams. Be to, nuo kaitlentės sklindantis karštis tikrai kaitins šaldytuvo sienelę. Elektroninės šaldytuvo "smegenys" gali pagalvoti, kad keičiasi klimatas ir priversti kompresorių veikti visą laiką. Taip bus suvartojama daugiau elektros energijos ir sutrumpės įrangos tarnavimo laikas. Be to, dėl nuolatinio karščio pradės irti šaldytuvo šilumos izoliacinis sluoksnis, o šaldytuve nuolat augs ledas, todėl jį teks dažniau atitirpyti. Rekomenduotina tarp šaldytuvo sienelės ir kaitlentės palikti bent 15 cm tarpą, o jei tai neįmanoma, reiktų šaldytuvą nuo kaitlentės apsaugoti karštį atspindinčia folija.

 

Dar viena šių dienų problema - daugelis perka naują buitinę įrangą, bet pasilieka senus baldus. Šiuo atveju būtina, kad tarp viryklės ir spintos sienelių būtų bent 3 cm tarpas - baldas bus apsaugotas nuo karščio. Kategoriškai draudžiama, saugant baldus, mėginti montuoti buitinę techniką kažkur atskirai. Ji skirta tam, kad būtų montuojama balduose ir jiems nekenktų, nes Europos Sąjungos normos ir susitarimai tarp buitinės technikos ir baldų gamintojų numato, jog išorinės kaitlenčių sienelės negali įkaisti daugiau kaip iki 90 C, o baldai turi atlaikyti temperatūrą iki 70 C. Tad buitinę techniką į baldus galima montuoti beveik visur, tik reikia pasirūpinti, kad vieni prietaisai nekenktų kitiems. 

Indaplovės 

Įmontuojamos indaplovės būna 45 ir 60 cm. pločio. Gali būti dviejų tipų indaplovės. Pirmu atveju modeliai sumontuojami taip, kad išorėje liktų tik valdymo panelis. Dažnai šis panelis tampa puošybos elementu, nes jį galima rinktis iš kelių spalvų. Antro tipo indaplovės visiškai paslepiamos spintelės viduje, o valdymo panelis sumontuojamas vidinėje durelių pusėje. Tiesa, yra ir tokių indaplovių, kurios nėra paslepiamos balduose, o, jei visa virtuvė įrengta moderniu stiliumi, tampa puošybos dalimi.

 

Reikia pastebėti, kad įmontuojamos indaplovės yra populiarios, nes daugelis pirkėjų, rinkdamiesi buitinę techniką, orientuojasi ne į jos funkcionalumą ar kainą, bet į išorinį vaizdą, estetiką ir dizainą. Jei anksčiau indaplovės buvo kruopščiai slepiamos, tai dabar jas vis dažniau palieka atviras. Aliumininėms ar pagamintoms iš nerūdijančio plieno netgi galima užsakyti atskirą cokolį.

 

Paprastai indaplovė tiesiog įstumiama į nišą, tad jei ji turės atskirą cokolį, bus galima lengviau nustatyti jos aukštį ir ji patogiau atsistos į numatytą vietą. Anksčiau daug laiko buvo sugaištama tam, kad indaplovę būtų galima pakelti į reikiamą aukštį. Kartais būna, kad tiksliai aukščio taip ir nepavyksta nustatyti. Kai kurios bendrovės šią problemą išsprendė pritaisydamos reguliuojamas kojytes, kurios leidžia agregatą ir nuleisti, ir pakelti.

 

Pastaraisiais metais įsigali tendencija indaploves statyti į spinteles su apačioje esančiu stalčiumi, kuriame patogu laikyti valymo priemones, virtuvės įrangą ir kitokius priedus. Taip pat neteks lankstytis norint išimti arba įdėti indus. 

Šaldytuvai 

Šaldytuvai - daugiausiai elektros energijos suvartojantis namų įrenginys. Orkaite ar indaplove naudojamasi tik kartais, o šaldytuvas veikia be perstojo. Aišku, gamintojai stengiasi padaryti šaldytuvus kaip galima ekonomiškesnius. Šiuo atveju svarbu yra izoliacijos storis ir vieta. Standartinio 60 cm pločio šaldytuvuose izoliacija būna storesnė mažinant naudingą šaldytuvo tūrį. 70 cm pločio šaldytuvuose izoliacijos sluoksnis lyg ir iškeliamas į paviršių, o viduje lieka daugiau vietos.

 

Kalbant apie šaldytuvo aukštį galima pastebėti, kad yra maždaug 8 standartiniai dydžiai nuo 88 iki 197,4 cm, ir nesvarbu, kokio aukščio šaldytuvą pasirinkote. Svarbiausiai, kad būtų įrengtas šilto oro išėjimo ir šalto oro atėjimo kanalai apatinėje ir galinėje spintelės dalyje. Tik tokiu atveju kompresorius veiks normaliai ir ilgai. Cokolyje įrengiamos specialios grotelės, kurios, paprastai, būna kartu su baldais.

 

Siekdami išlaikyti vienodą virtuvės dizainą gamintojai paprastai siūlo visiškai įmontuojamus šaldytuvus, šaldiklius, indaploves, kurie paslepiami už durelių. Medinės durelės pritvirtinamos prie agregato durelių, todėl patraukus už rankenos iškart atsidaro abejos.

 

Medines dureles prie šaldytuvo durelių galima tvirtini įvairiais būdais. Dažniausiai naudojama slenkančiųjų-kreipiamųjų technika: atidarius medines dureles šaldytuvo durelės tempiamos iš paskos tarsi bėgiais. Tiesa, tai nepatogu, nes tarp medinių ir šaldytuvo durelių lieka tarpas, į kurį gali patekti purvo. Be to, šaldytuvas atsidaro daugiausiai 90 laipsnių kampu, o tada sunkiau išimti lentynas ar daržovių konteinerius. Kai kurie modeliai parduodami su specialiu paneliu, kuris leidžia medines dureles užkabinti ant šaldytuvo durelių. Dar yra apvalių šarnyrų technika. Tokiu atveju, baldų durelės visiškai prisiglaudžia prie šaldytuvo durelių ir pastarąsias galima atidaryti 115 laipsnių kampu. Šiuo atveju išorinėje fasado dalyje padaroma apvali 35 mm skersmens ertmė, į kurią įsistato apvalus šarnyras. 

Skalbiamosios mašinos 

Iškart galime nuraminti, kad įmontuojamos skalbiamosios mašinos veikia tyliau negu pastatomos ir beveik nekelia vibracijos. Tai atsitinka dėl to, kad įmontuojamos skalbimo mašinos pritvirtinamos prie baldų korpuso ir šis sugeria visus kylančius virpesius, o skalbimo mašinos nišos korpusas yra sukabinamas su baldais ir šie galutinai panaikina visas vibracijas. Vanduo į skalbiamąsias mašinas ir indaploves atvedamas nuo šalto vandens vamzdžio, todėl būtina naudoti atšaką su sklende. Panaudotas vanduo subėga į specialų sifoną su atvamzdžiu. Jei įjungta ir skalbimo mašina ir indaplovė, reiks sifono su dviem atvamzdžiais. Kadangi galinė spintelių sienelė, paprastai, nesiekia sienos, išvedžiojant vamzdžius papildomų skylių daryti nereikia.

 

Standartinės skalbiamosios mašinos ir indaplovės turi 1,5 m ilgio įpylimo (išpylimo) žarnas. Jei atstumas nuo agregato iki vamzdžių ilgesnis, reiktų įsigyti ilgesnę, bet to paties gamintojo, žarną. Tiesa, nerekomenduojama tiesti ilgesnės kaip 3 m žarnos, nes gali neužtekti agregato vandens siurblio galingumo. 

Patalpų paruošimas 

Elektros instaliacija 

Jeigu nėra, reiktų į patalpą atvesti įžeminimą. Šito reikalauja daugelis kaitlenčių, orkaičių ir indaplovių gamintojų. Tik esant įžeminimui, buitinei technikai garantija bus taikoma be jokių apribojimų. Priešingu atveju, gali būti, kad sudegusius elektros blokus ir laidus teks keisti už savus pinigus.

 

Šakučių lizdus rekomenduojama įrengti sienoje, 10 cm nuo grindų, šalia įrenginio. Šiukšlių smulkintuvo šakutės lizdas įrengiamas 50 cm nuo grindų už kriauklės spintelės.

 

Šaldytuvui, skalbimo mašinai ir indaplovei reikia šakutės lizdo su įžeminimu, skirtos 220 V ir 15 A srovei.

 

Kaitlentei ir orkaitei reikia tokio šakutės lizdo, kuris atlaikytų 40 A srovę. Halogeniniams ir liuminescenciniams šviestuvams bei gartraukiams reikia išvedimų "nulis", "fazė" ir "žemė".

 

Kamino tipo gartraukiams reikia palikti kabelių išėjimus maždaug 180-200 cm nuo grindų. Buitinius šakučių lizdus, skirtus mažiems elektriniams įrenginiams, rekomenduojama montuoti 95-135 cm nuo grindų patogioje prieiti vietoje. 

Vandentiekis ir kanalizacija 

Vandentiekio vamzdžius, jei jų nėra, reiktų tiesti palei sieną maždaug 60 cm nuo grindų. Kanalizacija vedama taip pat tik 45 cm nuo grindų. Jei vamzdžiai išvesti, jų aukštis nebėra labai svarbus.

 

Jei yra skalbimo mašina arba indaplovė, tikslinga, kad ant šalto vandens vamzdžio būtų sumontuotas atsišakojimas su čiaupu (sklende) atskirai kiekvienam agregatui. 
Nereiktų pamiršti, kad į standartinį virtuvės baldų komplektą žarnos, vandentiekio sklendės ir elektros kabeliai paprastai neįeina, todėl būtina šituo pasirūpinti pačiam.

Skirtingų gamintojų technika 

Vieni žmonės susiperka visą vieno gamintojo pagamintą įrangą, tačiau taip pat sėkmingai galima virtuvėje montuoti vienos bendrovės pagamintą kaitlentę ir kitos pasiūlytą orkaitę. Tai ypač aktualu tada, jei tiksliai žinote, kad vienas gamintojas siūlo geriausius šaldytuvus, kitas - indaploves, o trečias - gartraukius.

 

Galima atskirai pirkti ir kaitlentes su orkaitėmis, bet pageidautina, kad šiuo atveju tai būtų vieno gamintojo įranga. Taip pat nėra tikslinga paprastai orkaitei pirkti labai prabangų panelį, nes niekaip nepavyks pasinaudoti visais jo teikiamais privalumais ar galimomis funkcijomis, mat jungtyje, per kurią technika jungiama į tinklą, šių funkcijų palaikymui turi būti speciali šakutė.

 

Tiesa, perkant skirtingo gamintojo įrangą reiktų nepamiršti apie bendrą virtuvės dizainą. Gal virtuvė bus ir funkcionali, bet ji tikrai nekaip atrodys, jei joje bus išmėtyti įvairių tipų buitiniai prietaisai. Reiktų pagalvoti apie tai, kad matomus prietaisus, jei tokių bus, pirkti vieno gamintojo, o "nematomus", kurie visiškai pasislepia balduose, galima rinktis kito ar net kitų. Juo labiau, kad pasirinkti mūsų dienomis tikrai yra iš ko.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite „X“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

x